صفحه اصلی / موزه / کاخ صاحبقرانیه
250px-Sahebgharanie

کاخ صاحبقرانیه

ناصرالدين شاه درسال 1267 ﻫ .ق دستور داد ساخت قصر نياوران را در دو طبقه شامل شاه نشين، کرسي خانه،حمام و 50-40 دستگاه خانه هر کدام شامل 4 اتاق و يک ايوان براي زنانش بسازند. او سی و یکمین سال حکومتش را صاحب قران نامید و این کاخ را « کاخ صاحب قرانیه » نام نهاد. پس از او، مظفرالدين شاه تغييراتي در ساختمان ايجاد و قسمتي از حرمسرا راخراب کرد. فرمان مشروطيت نيز در حياط کاخ صاحبقرانيه، توسط او امضا گرديد.
دردوران پهلوي اول اين کاخ براي برگزاري مراسم ازدواج محمدرضا پهلوي و فوزيه بازسازيمي شود، اما به علت سرمای شدید آن سال مراسم در مکان دیگری برگزار می گردد.

درزمان پهلوي دوم، فرح ديبا تغييراتي اساسي در قسمتهاي داخلي بنا و دکوراسيون آنايجاد کرد و طبقه اول يعني حوضخانه براي پذيرايي ميهمانان و طبقه دوم به عنوان دفترکار محمد رضا پهلوی مورد استفاده قرار گرفت. از ديگر اتاقهاي اين کاخ مي توان بهکرسي خانه، چايخانه، ظرفخانه، اتاقهاي بازي، بار و پذيرايي در طبقه اول و اتاقهايمذاکرات ،انتظار سفرا، منشي، هدايا، دندانپزشکی و استراحت محمدرضا پهلوی نام برد. همة درها و پنجره هاي چوبي اين بنا به شکل ارسی بوده و با شیشه های رنگین تزیین شده است. اين کاخ در سال 1374 مرمت شد و در ارديبهشت سال 1377 به عنوانموزه بازگشايي گرديد.

موضوع : معماری ، تاریخی ، هنری

وضعیت : فعال

وابستگی : سازمان میراث فرهنگی کشور

سال تأسیس : بازگشایی برای عموم مردم 1377- بنا قاجاری

ساعت بازدید : 17-9

روزهای تعطیل : شنبه ها و ایام سوگواری

بهای بلیط داخلی : 3000 ریال

بهای بلیط خارجی : 30000 ریال

نشانی : میدان شهید باهنر (نیاوران) تلفن 2287045-021

پاسخ دهید