صفحه اصلی / اطلاعیه ها / « نامۀ دکتر سید مهدی موسوی به دکتر محمدرضا سعیدآبادی دبیر کمیسیون ملی یونسکو در ایران»
1 004

« نامۀ دکتر سید مهدی موسوی به دکتر محمدرضا سعیدآبادی دبیر کمیسیون ملی یونسکو در ایران»

دکتر سیدمهدی موسوی رییس هیئت مدیرۀ انجمن علمی باستان‌شناسی ایران، در نامه‌ای به دکتر محمدرضا سعیدآبادی دبیر کمیسیون ملی یونسکو در ایران، ضمن محکوم کردن اعمال شنیع گروه شیطانی داعش در تخریب آرامگاه مشایخ و بزرگان مذهبی و آثار باستانی و سوزاندن کتاب‌های نفیس، از کمیسیون ملی یونسکو خواست پیگیری‌ها و اقدامات جدی­تری از طریق مجاری ذی ربط در سازمان جهانی یونسکو انجام دهد تا مانع از تخریب و هتک حرمت بیش از پیش میراث فرهنگی و معنوی جامعۀ بشری به دست این گروه شوند. متن نامه به شرح ذیل است.

  

جناب آقای دکتر محمدرضا سعیدآبادی

دبیر کل محترم کمیسیون ملی یونسکو

 

با سلام و احترام،

همچنان که استحضار دارند، جنایات گروه شیطانی داعش در کشتار مردم بی­گناه در ماههای اخیر، اکثریت قریب به اتفاق مردم نوع­دوست و شریف ایران و دیگر کشورهای جهان را آزرده خاطر کرده است. در هفته های اخیر اقدامات پلیدتر این گروه خدانشناس در از بین بردن آرامگاه مشایخ و بزرگان مذهبی، تخریب آثار باستانی و سوزاندن کتب نفیس و ارزشمند، ابعاد ددمنشانه تر عقاید غیرانسانی این گروه را به نحو روشنتری در معرض دید جهانیان قرار داده است. اقدامات دهشتناک داعش در روزهای اخیر در تخریب آثار باستانی موزۀ موصل و محوطه های باستانی اطراف این شهر نظیر نینوا، ابعاد گسترده تری از توحش این گروه را آشکار کرد. بویژه آثار باستانی مربوط به دورۀ اشکانی –  برهه های درخشان در تاریخ ایران که طی آن بخشی از خاور نزدیک جزیی از خاک ایران بود –  تأثر بسیاری از دلسوزان فرهنگ و تمدن این کهن دیار هماره ماندگار را موجب شده است. گرچه شایعاتی مبنی بر انتقال نمونه های اصلی این آثار به مکانهای امن و تخریب نمونه های بدل به دست عوامل داعش شنیده می شود، اما حتی این امر، ولو صحت داشته باشد، ذره ای از خسران مادی و معنوی جامعۀ بشری به طور اعم و مردم ایران به طور اخص نمی­کاهد.

انجمن علمی باستان شناسی ایران، ضمن محکوم کردن شدید این اعمال شنیع، از کمیسیون ملی یونسکو انتظار دارد با پیگیریها و اقدامات جدی­تر از طریق مجاری ذی ربط در سازمان جهانی یونسکو بیش از این میراث فرهنگی و معنوی جامعۀ بشری به دست این گروه تخریب و هتک حرمت نشود.

با سپاس

سید مهدی موسوی

رییس انجمن

 

 

پاسخ دهید