صفحه اصلی / آرشیو مطالب / تاریخ علوم طبیعی در تمدن ایران و اسلام
poster_HNS_-_Copy

تاریخ علوم طبیعی در تمدن ایران و اسلام

پژوهشکده تاریخ علم دانشگاه تهران با همکاری گروه علم، فلسفه و تاریخ ( SPHERE ) مرکز ملی تحقیقات فرانسه ( CNRS ) همایشی را با عنوان «تاریخ علوم طبیعی در تمدن ایران و اسلام» در بهار سال ۱۳۹۸ برگزار خواهند کرد. برای این همایش فعلاً شش محور پژوهشی در نظر گرفته شده است که عبارتند از: ۱- گیاه‌شناسی، ۲- جانورشناسی، ۳- کانی‌شناسی، ۴- دانش‌های مرتبط (گوهرشناسی، عطرشناسی،…)، ۵- رویارویی علوم قدیم و جدید در حوزۀ علوم طبیعی و ۶- تاریخ‌نگاری علوم طبیعی: نظریه و روش.

به عنوان تمهیدی برای آن همایش سلسله نشست‌هایی طراحی شده‌اند که در آنها مطالبی در بارۀ تاریخ علوم طبیعی در قرون وسطی عرضه می‌شود. نخستینِ این نشست‌ها در پاریس، در ۲۰ اکتبر ۲۰۱۶/ اول مهر ماه ۱۳۹۵ با عنوان:

“The Status of the strange, the inexplicable, the surprising phenomena in the medieval texts in Arabic, Persian and Latin”

برگزار شد. اینک نشست دوم در تهران برگزار خواهد شد. در نشست تهران که در روزهای دوم و سوم خرداد ماه ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد (پوستر پیوست)، سخنرانان در بارۀ پنج موضوع گیاه‌شناسی، جانورشناسی، کانی‌‌شناسی، گوهرشناسی و عطرشناسی و رویارویی علوم جدید و قدیم در حوزۀ علوم طبیعی صحبت خواهند کرد.

پژوهشکدۀ تاریخ علم دانشگاه تهران از پژوهشگران این حوزه برای حضور در این نشست دعوت می‌کند و پیش‌تر برای میزبانی از پژوهش‌های ایشان در همایش تاریخ علوم طبیعی اعلام آمادگی می‌کند.

poster_HNS_-_Copy

پاسخ دهید