صفحه اصلی / اخبار / 🔵بازدید رایگان از موزه ملی ملک
f13ed9dd-63ac-4f9f-a9cc-e25cf6aa643c

🔵بازدید رایگان از موزه ملی ملک

✅کتابخانه و موزه ملی ملک از دوستداران آثار تاریخی و موزه‌ای دعوت می‌کند از روز سه‌شنبه دوازدهم تا روز پنج‌شنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۹۵ خورشیدی به مناسبت فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی، به رایگان از تالارهای موزه‌ای آن بازدید کنند.

🔵موزه ملی ملک
🔴موزه ملی ملک در کنار کتابخانه نفیس نسخه‌های خطی و چاپی، گنجینه‌ای از آثار و اشیای ارزشمند تاریخی را در تالارهای گوناگون خود جای داده است. مجموعه سکه، حدود ۱۰ هزار سکه تاریخی از دوران پیش از هخامنشی (از سده ششم پیش از میلاد) تاکنون را دربرگرفته است. در کنار تالار سکه، تالار کمال‌الملک و خاندان غفاری قرار دارد که در آنجا مجموعه‌ای از تابلوهای نقاشی «محمد غفاری» مشهورترین نقاش تاریخ معاصر ایران و دیگر اعضای هنرمند خاندان غفاری گردآمده است.
🔵تالار کتابت و نگارگری، دیگر بخش موزه ملی ملک است که مجموعه‌ای از آثار برجسته خوش‌نویسی و نگارگری، لاکی، اسناد و نسخه‌های نفیس خطی را دربرمی‌گیرد. مجموعه هنر لاکی، شامل قلمدان‌ها، قاب‌آیینه‌ها و جلدهای لاکی، دیگر بخش موزه است که در کنار تالار کتابت و نگارگری جای گرفته است. یکی از بخش‌های جذاب موزه ملی ملک، مجموعه اهدایی بانو عزت‌ملک ملک، دختر بزرگ حاج حسین آقا ملک واقف این گنجینه است که گنجینه‌ای از تابلوهای نقاشی قاجاری، نسخه‌های خطی، قلمدان، سرقلیان و آثار لاکی را در خود دارد.
🔵سالن تک اثر، بخشی دیگر در موزه ملی ملک است که در هر فصل سال، یک اثر از مجموعه آثار نادیده موجود در مخازن آثار موزه، همراه با تابلوها، توضیحات و نماهنگ‌های جذاب، در آن عرضه می‌شود. نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک، از بخش‌های متفاوت و جذاب موزه ملی ملک است به در قالب موزه‌ای، به معرفی بیش‌تر واقف می‌پردازد. در این سالن، آثار، دست‌نوشته‌ها، تصویرها و دیگر وسایل شخصی حاج حسین آقا ملک به نمایش درآمده است.
🔵در کنار این تالارهای همیشگی، اکنون دو نمایشگاه جذاب در سرسرای نمایشگاه‌های دوره‌ای و نگارخانه کتابخانه و موزه ملی ملک برپا شده است و میزبانی گردشگران و دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی-اسلامی را انتظار می‌کشد. نخستین نمایشگاه، «هفت اقلیم» نام دارد که در آن از دریچه نسخه خطی «الممالک و المسالک» نوشته استخری، به گونه‌ای جذاب به موضوع جغرافیا در تاریخ تمدن ایران و اسلام پرداخته شده است. نمایشگاه دیگر، «قرآن بایسنغری» نام دارد. بزرگ‌ترین قرآن کتابت‌شده در تاریخ ایران و اسلام، موضوع نمایشگاه به شمار می‌آید که نسخه بازنشر آن به همراه برگ‌هایی از این قرآن شگفت‌انگیز، در نمایشگاه یادشده به نمایش درآمده است.

پاسخ دهید