صفحه اصلی / اخبار / نشریه‌ای جدید در سپهر باستان‌شناسی ایران
w

نشریه‌ای جدید در سپهر باستان‌شناسی ایران

نشریه‌ای جدید در سپهر باستان‌شناسی ایران
 
نخستین شماره از نشریۀ انجمن علمی باستان‌شناسی ایران به مدیرمسئولی دکتر سیدمهدی موسوی و سردبیری دکتر کامیار عبدی و دکتر حامد وحدتی‌نسب منتشر شد.
در نخستین شماره از این نشریه که به پژوهش‌های باستان‌شناسی ایران می‌پردازد؛ 7 مقاله در زمینه‌های پارینه‌سنگی، عصر مفرغ، اورارتو و ساسانی به چاپ رسیده است.
 
در آغاز، یادداشتی به خامۀ دکتر حامد وحدتی‌نسب نگاشته شده است و پس از آن مقاله‌های «اهمیت داده­ های پارینه ­سنگی ایران در بازگشایی نکات کلیدی در تطور انسان» نوشتۀ جان. د. اسپت؛ «گسترش خلاقیتِ انسانی: مواد شناختی در مدارک باستان­شناسیِ پارینه­ سنگی جدید» نوشتۀ کامیار عبدی؛ «آسیای مرکزی به مثابه یک ناحیه هسته ­ای: ایران به‌عنوان منشایی برای اوریناسی اروپا» نوشتۀ مارسل اوت؛ «منشاء انسان مدرن: جلوآمدگی ناحیه ­ی میانی صورت، راهبرد سه‌ بعدی» نوشتۀ حامد وحدتی نسب و جفری آ. کلارک؛ منتشر شده است.
در ادامه نیز مقاله‌های «کاوش در سازه ­های شماره 1 و 20 در شهرسوخته» نوشتۀ سید منصور سیدسجادی و حسین مرادی؛ «آیا خالدی خدای آتش پیروز در نزد اورارتوییان بوده است؟» نوشتۀ مریم دارا؛ «آخرین زن فرمانروا در ایرانشهر: ملکه آذرمیدخت» نوشتۀ تورج دریایی به چاپ رسیده است.
 
علاقه‌مندان می‌توانند این نشریه را از کتاب‌فروشی طهوری خریداری کنند.

پاسخ دهید